Ivančice: +420 606 050 647 , optik.osicka@seznam.cz
Pohořelice: +420 725 325 145, optik.osicka.poho@seznam.cz
Rajhrad: +420 720 494 257, optik.osicka.rajhrad@seznam.cz

Oční vady

MYOPIE (KRÁTKOZRAKOST)

Myopie je oční vada, kdy oko je příliš dlouhé (1 mm = - 3 dioptrie), ostrý obraz se vytváří před sítnicí a na sítnici vzniká obraz neostrý. Projevuje se tím, že blízké předměty vidí pacient dobře, ale na dálku vidí špatně. Krátkozrakost se koriguje mínusovými skly (rozptylkami), která posunou obraz na sítnici. Taková skla jsou na okrajích silnější než uprostřed.
PŘÍZNAKY: Mhouříte oči, abyste jasně viděli do dálky? Míjíte své přátele na ulici, aniž byste je poznali? Píše Vaše dítě s nosem nalepeným na sešit? Vidíte vzdálené objekty rozmazaně? Trpíte únavou očí nebo bolestmi hlavy? Jestliže ano, jsou to první příznaky myopie.HYPERMETROPIE (DALEKOZRAKOST)

Hypermetropie je oční vada, kdy je oko kratší (1 mm = + 3 dioptrie), na sítnici vzniká neostrý obraz a ostrý obraz vzniká za sítnicí. Vidí dobře na dálku a špatně do blízka. Dalekozrakost korigujeme plusovými skly (spojkami), která jsou uprostřed silnější než na okraji.
PŘÍZNAKY: Rozmazané vidění blízkých objektů, únava očí, bolesti hlavy. Symptomy jsou způsobeny neustálou snahou dobře zaostřit. Potíže bývají častější večer a po delší práci.


ASTIGMATISMUS

Pacienti vidí neostře na všechny vzdálenosti. Kombinuje se s myopií nebo hypermetropií. Příčinou je nepravidelné zakřivení rohovky. Astigmatismus korigujeme skly tórickými, která vyrovnají zakřivení rohovky.
PŘÍZNAKY: Rozmazané nebo zkreslené vidění. Bolesti hlavy a únava očí. Zaměňování podobných znaků jako H, M a A, číslic 0 a 8.

PRESBYOPIE (VETCHOZRAKOST)

Většinou se objeví po 40. roce života (u myopa o něco později, u hypermetropa o něco dříve). Oční čočka s věkem ztrácí svoji elasticitu a tím klesá schopnost akomodace – zaostřit na bližší předměty. Korekce spočívá v předepsání přídavku na blízko – hodnota se poté sčítá s hodnotami korekce na dálku. Presbyopové trpí astenopickými potížemi – únava, bolesti očí a hlavy, nevolnost, zvýšené překrvení víček a spojivky.
PŘÍZNAKY: Vaše paže nejsou dost dlouhé na to, abyste mohli číst noviny nebo se Vám Vaše děti smějí, když navlékáte nit do jehly? Vyhledáváte pro čtení stále více světla? Jestliže ano, potýkáte se s prvními příznaky presbyopie.